Ny brännarstyrning till Lidköpings Värmeverk

Ny brännarstyrning till Lidköpings Värmeverk

Ny brännarstyrning på 3 st SAACKE brännare med hjälp av Lamtecs Etamatic eldningsautomat med elektronisk kvotreglering samt O2-styrning.


 

Fler referensobjekt

Skellefteå Kraft

Skellefteå Kraft har beställt 2 stycken transportabla oljepanncentraler á 12 MW som eldas med Eo1.  Fler referensobjekt

Stora Enso, Hyltebruk

Ångpanna komplett med brännare samt styrning. 26,5 ton/h gaseldad  Fler referensobjekt

Falkenberg Ekobilen

Transportabel panncentral á 8 MW av Falkenberg Energi. Anläggningen ska eldas med bioolja och Eo1. I leveransen ingår också 2 st 100 m3 oljetankar varav en för bioolja och en för Eo1.  Fler referensobjekt

Affärsverken Karlskrona

Transportabel central med panna från Osby och brännare från Turboflame. 10 MW bioolja.  Fler referensobjekt

Haparanda Värmeverk. En 10 MW transportabel panncentral med 2 st oljetankar som eldas med bioolja.

Haparanda Värmeverk

Till Haparanda Värmeverk / Vattenfall har vi levererat en 10 MW transportabel panncentral med 2 st oljetankar till sitt fjärrvärmenät. Centralen ska eldas med bioolja.

Posted in Olja och bioolja, Övriga, Referenser.