
Ny brännarstyrning till Lidköpings Värmeverk
Ny brännarstyrning på 3 st SAACKE brännare med hjälp av Lamtecs Etamatic eldningsautomat med elektronisk kvotreglering samt O2-styrning.
Fler referensobjekt
Lerum Fjärrvärme
Byte av brännare för eldning av bioolja. 5 MW bioolja Fler referensobjekt
Stora Enso, Hyltebruk
Ångpanna komplett med brännare samt styrning. 26,5 ton/h gaseldad Fler referensobjekt
Haparanda Värmeverk
Till Haparanda Värmeverk / Vattenfall har vi levererat en 10 MW transportabel panncentral med 2 st oljetankar till sitt fjärrvärmenät. Centralen ska eldas med bioolja.
Vimmerby Energi AB
Transportabel central. 9 MW olja Fler referensobjekt
Kungälv Energi AB, Kärna
Pelletspanna från Hollensen samt oljepanna från LOOS . Pellets 500 kW & olja 750 kW Fler referensobjekt
Skellefteå Kraft AB
LOOS UT-HZ 26000 SAACKE SKV-A. 25 MW 16 bar 204C EO1 Fler referensobjekt
Statkraft, Åmål
Statkraft har beställt en 16 MW oljepanna med brännare för Eo1 till sitt fjärrvärmeverk i Åmål Fler referensobjekt
Falkenberg Ekobilen
Transportabel panncentral á 8 MW av Falkenberg Energi. Anläggningen ska eldas med bioolja och Eo1. I leveransen ingår också 2 st 100 m3 oljetankar varav en för bioolja och en för Eo1. Fler referensobjekt
