
Stockholmshem AB
SAACKE JL 20. 2 x 3 MW EO 1.
Fler referensobjekt
Haparanda Värmeverk
Till Haparanda Värmeverk / Vattenfall har vi levererat en 10 MW transportabel panncentral med 2 st oljetankar till sitt fjärrvärmenät. Centralen ska eldas med bioolja.
Älvsbyn Energi
Containerpanna med en oljeeldad 10 MW hetvattenpanna.
Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft har beställt 2 stycken transportabla oljepanncentraler á 12 MW som eldas med Eo1. Fler referensobjekt
Van Den Berg Foods, Helsingborg
Totalinstallation med panna och 2 st gasbrännare. Fler referensobjekt
Statkraft, Åmål
Statkraft har beställt en 16 MW oljepanna med brännare för Eo1 till sitt fjärrvärmeverk i Åmål Fler referensobjekt
Berendsen Textil AB
Till Berendsen Textil Service AB har vi levererat en ångpanna med tillbehör.
I leveransen ingår en BOSCH ångpanna med 4 MW effekt, ekonomiser, kombibrännare för gasol/bioolja, matarvattentank, styrutrustning och skorsten mm.
Brännaren är från SAACKE.
Kvaerner Pulping AB, Norsk Hydro i Stenungsund
Installation av 4 nya kombibrännare. Vätgas, bränngas samt olja, totalt 80 ton/h Fler referensobjekt
Brännarbyte hos Stenungsund Energi & Miljö
Brännarbyte samt ombyggnad av brännarstyrningen med O2-reglering. Panneffekterna är 10 MW respektive 15 MW och eldade med naturgas samt olja. Brännarna är levererade från Dreizler. Fler referensobjekt
